відновлення міністерство аграрної політики сільського господарства

МінАПК не треба відновлювати, його треба створювати наново

Міністерство агрополітики не треба відновлювати, його треба створювати наново і головні зусилля зараз мають бути зосереджені не на пошуку персоналії міністра, а на широкому обговоренні функцій та структури майбутнього міністерства.

До таких висновків дійшли учасники онлайн-конференції «Функції держави у забезпеченні сільського розвитку й агробізнесу: чи потрібне міністерство?», організованій Торгово-промисловою палатою України, передає прес-служба відомства.

«Ліквідація міністерства аграрної політики та продовольства України у 2019 році була величезною помилкою, яка спричинила падіння сільськогосподарського виробництва. Зараз, коли влада збирається відновити мінагрополітики, є шанс зробити це правильно. Нове міністерство має займатися виробленням політик, а не експортом зерна, виробництвом спирту чи вирощуванням коней. У нього мають бути інструменти для виплати дотацій фермерам», — йдеться в повідомленні.

На думку Максима Мартинюка, в.о. міністра агрополітики 2018/19 років, новоутворене міністерство має виконувати лише одну функцію — формувати політику за п’яти напрямками:

  • у сільському господарстві,
  • земельних відносинах,
  • продовольчій безпеці (щодо експорту продукції задля уникнення дефіциту),
  • харчовій промисловості (якість продуктів і технічні регламенти),
  • розвитку сільських територій.

«Крім цього, воно має координувати три центральні органи виконавчої влади, які цю політику будуть упроваджувати — Держгеокадастр, Держпродспоживслужба, Держрибагентство. Окремо треба створити агенцію для виплат, яка б вела реєстр виробників сільськогосподарської продукції, щоб нарешті навести лад із дотаціями аграріям», — розповідає Мартинюк.

Крім цього, він вважає, що необхідно продовжити роботу фонду підтримки фермерства, докапіталізувавши його ще мінімум на 250 млн грн, як це зробили до 2019 року, щоб бути готовим до підтримки дрібних і найдрібніших фермерських господарств. Натомість усі державні підприємства, навіть такі як «Укрспирт», ДПЗКУ, «Аграрний фонд», «Конярство», пропонується залишити в структурі Мінекономіки.

«Для створення правильного міністерства сільського господарства чинній владі необхідно зосередитися в першу чергу на розробці довгострокової стратегії розвитку сільського господарства, відповідного плану дій та довгострокового бюджетування (у країнах-членах ЄС воно 7-річне). Адже зараз в Україні фактично відсутнє навіть бачення того, як має будуватися державна політика в цій галузі», — пояснює Джон Міллнз, керівник проекту ЄС «Впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики» в Україні.

Джон Міллнз наголошує, що у Європейського Союзу відсутні чіткі директиви, які б вимагали від країн-членів ЄС мати власне міністерства сільського господарства. Однак усі 28 держав Євросоюзу їх мають. Або у вигляді міністерств, або профільних органів, які виконують ці функції.

«В Україні зараз не потрібно відновлювати міністерство аграрної політики та продовольства України в тому вигляді, яким воно було до ліквідації рік тому. Зараз — ідеальний шанс аби створити його заново — таким, як воно має бути, щоб відповідати сучасним викликам і гармоніювати з нормативами ЄС, до якого ми рухаємося», — підсумував Міллнз.

Нагадаємо, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України планують розподілити на два окремі відомства з виділенням аграрного міністерства.

Джерело