Максим Петрович Мартинюк капітальні інвестиції ВВП мораторій ринок землі

Капітальні інвестиції в АПК наступного року зменшаться на 30%

Обіцяного урядом зростання економіки на 5–7% наступного року не буде через падіння капіталовкладень у сільське господарство, у 2020 році капітальні інвестиції в АПК зменшаться щонайменше на 30%, якщо Верховна Рада ухвалить «земельний закон» у теперішньому вигляді. Про це у своїй колонці на порталі Agravery заявив колишній в.о. міністра АПК Максим Мартинюк.

За його словами, протягом останніх років аграрний сектор розвивався динамічніше, ніж інші галузі, і це «витягало» економіку, але зараз почався спад.

«За перше півріччя цього року в галузь інвестували 23,3 млрд грн. Це на 3 млрд грн, або майже на 17%, менше, ніж за аналогічний період торік. 2020 року капітальні вкладення можуть зменшитися принаймні на 30%. Така ж тенденція зберігатиметься ще кілька наступних років», – написав Мартинюк.

Він зазначив, що будівництво ферм, елеваторів, фруктосховищ та інших інвестиційних проєктів припиняють, добудовують тільки ті об’єкти, які вже запущено.

«Понад 70% капітальних інвестицій – це власні кошти господарств. Аграрії зараз не готові ризикувати і вкладати кошти в будівництво через скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі. Те, як відбувається відкриття ринку, ні в кого не викликає довіри. В обіцянки кредитів на землю ніхто не вірить. Люди хочуть притримати гроші до жовтня 2020 року, коли анонсовано запуск ринку, бо ніхто не знає, яких сюрпризів тоді можна очікувати», – написав колишній керівник аграрного міністерства.

Мартинюк переконаний, що зупинка інвестицій у проєкти капітального будівництва не може не вдарити по країні, оскільки кожна гривня, вкладена в основний і оборотний капітал сільськогосподарських підприємств, приносить у середньому на рік 0,3 грн приросту прибутку до оподаткування.

«Візьмімо хоча б простий приклад будівництва елеватора. Для його спорудження наймають робітників — усі вони отримують заробітну плату. Залучають десятки субпідрядних організацій — кожна платить податки. Купують будівельні матеріали, техніку – ці гроші знову йдуть у виробництво. У результаті кілька сотень людей одержують постійні робочі місця. А тепер уявіть, як «боляче» стає економіці, коли ці проєкти заморожують», – написав експерт.

Мартинюк зазначив, що для 5–7% зростання в Україні має бути буквально «лавина» інвестиційних проєктів, а без сільського господарства цього не буде.

«Відкривати ринок землі для росту ВВП – це помилка. З наукової точки зору, зростання ВВП під час запуску ринку землі дійсно буде, але одномоментне і лише формальне – просто цифри у статистиці укладених угод із купівлі-продажу», – переконаний він.

Екскерівник міністерства вважає, що це не дасть реального приросту ВВП, який могли б забезпечити капітальні інвестиції.

Джерело